Την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024 όλοι οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν τον κύριο Σδόγκο Ευάγγελο, καρδιολόγο του Νοσοκομείου Βέροιας σε μία πολύ ενδιαφέρουσα ενδοσχολική επιμόρφωση “Γίνε ο ήρωας της καρδιάς”. Με αμεσότητα  προσέγγισε τα παιδιά, κίνησε το ενδιαφέρον τους με ποικίλες ερωτήσεις, τα οποία συμμετείχαν  με διαδραστικό τρόπο απαντώντας και μαθαίνοντας τη δομή, τους παλμούς, τις συσπάσεις, τη ροή του αίματος και γενικά τις λειτουργίες της καρδιάς. Ολοκλήρωσε το επιμορφωτικό του πρόγραμμα με την αναφορά στις ασθένειές της και κυρίως στο έμφραγμα που προκαλείται από διάφορες αιτίες. Μία εξ αυτών το κάπνισμα και οι φοβερές επιπτώσεις που έχει τόσο στους πνεύμονες όσο και στην καρδιά. Το σίγουρο είναι πως οι μαθητές εκείνη την ημέρα μετέφεραν στους γονείς τους τις βλάβες που προκαλεί το κάπνισμα προσπαθώντας να πείσουν όσους από αυτούς καπνίζουν, να κόψουν το τσιγάρο, καθώς και οι ίδιοι να μην το βάλουν ποτέ στο στόμα τους.